Umět mluvit i jinak, než jen česky, Vám může přinést mnoho výhod. Ve spoustě zaměstnání můžete získat vyšší plat, pokud se budete schopni domluvit cizím jazykem. Těžit z těchto znalostí ale můžete i v běžném životě, typicky v případě dovolené v zahraničí.
Jak se ale cizí řeči naučit, ale zároveň stihnout i povinnosti, ideálně tak, aby Vám zbyl i volný čas pro sebe? Vyzkoušejte následující!
- Spojte učení se zábavou
Abyste nepřišli o nic ze svého času na zábavu, spojte tyto dvě věci dohromady. Zkuste se podívat na překlady písniček, které jsou v jazyce, kterému se učíte. U seriálů vyměňte verzi s dabingem za tu s titulky. Zkuste si přečíst a přeložit jednodušší článek, který Vás zajímá, nebo aspoň jeho část.
- Motivace je klíčem
Mějte stále na paměti, proč se vlastně učíte. Chcete umět mluvit o nějakém svém zájmu či v rámci své profese v cizí řeči? Potom se na to zaměřte, a snažte se cíle pomalu dosahovat.
- Sdílejte studium s někým dalším
Ve dvojici se učí vždy lépe, navíc to studiu může přidat i určitou dávku soutěživosti nebo vzájemné podpory a motivace. Navíc se s dalším člověkem můžete snadněji učit konverzacím.
- Vytvořte si vlastní učební pomůcky
Není nutné a často ani zábavné učit se ze slovníku. Místo toho si můžete vytvořit vlastní schémata znázorňující systémy gramatiky, nebo sady kartiček se slovíčky. Z vlastních materiálů se vždy učí lépe.
- Opakujte
Raději než prostudovat několik hodin jedenkrát za týden, zkuste si každý den vyhradit alespoň několik minut na opakování. Nové věci si tak zafixujete mnohem snadněji.
- Vycestuje do dané země
Vycestovat a používat danou řeč v praxi Vám dá asi nejvíc. Proto neváhejte, a začněte plánovat menší dovolenou!
Nakonec ale nezapomeňte – prospěšnost a užitečnost rad pro každého je čistě individuální. Proto je nejdůležitější zjistit, jaký systém učení sedne právě Vám.