· V současném světě je zjevný problém s nadměrným množstvím plastů a jejich zpracováváním. V oceánem vznikají ostrovy tvořené plasty a ničí tak oceánský život. Jak se můžeme my jako jednotlivci pokusit toto měnit? Je pár návyků, které pomáhají.
· První z nich bych zmínila to, že bychom si měli rozmyslet jaké věci kupujeme a v čem jsou baleny. Častokrát se dá najít alternativa toho, co potřebujeme s minimálním obalem či úplně bez něj. Například ovoce, zelenina a pečivo je pro bezobalové nakupování to nejsnazší. Stačí si pořídit plátěný pytlík, který si doneseme do obchodu a do něj si dáme požadované suroviny. Pytlík si můžeme doma sami ušít anebo si jej koupit například v supermarketu, ale potom jej musíme mít řádně označený, že už jsme za něj jednou zaplatili, ale to není žádný velký problém. Myslím si, že návyk brát si do obchodu s potravinami svůj plátěný pytlík, který nahrazuje ten igelitový jednorázový, je to nejjednodušší, co může každý z nás udělat. Tento návyk lze i snadno podpořit změnou myšlení, tedy když mířím do obchodu, tak do něj vejdu pouze tehdy pokud si mám potraviny do čeho dát. Pokud bych byl nucen nakoupit do igelitového sáčku, tak zkrátka nakupovat nejdu. Je to jednoduché a já osobně jsem si na to po velmi krátké chvíli zvykla.
· Další z cest, kterou můžeme podporovat snížení nadměrného vzniku odpadu při nakupování, je nakupovat na trzích nebo přímo od lokálních výrobců a pěstitelů. U těchto prodavačů budete mít jistotu, že nic nebude zbytečně zabaleno, a navíc se ušetřily peníze za dovoz. Většina potravin u nás je totiž dovážena, a to také není velice dobré podporovat.
· Nejideálnější je tedy nakupovat u lokálních výrobců a nosit si s sebou své vlastní pytlíky na potraviny. Bezobalové nakupování podporují také určité obchody, v kterých se dá nakoupit úplně bez zbytkového odpadu například do zavařovacích sklenic, které použijete mnohokrát.
Bezobalové nakupování má smysl, a navíc je to i levnější, tak proč do toho nejít?