Občanské právo procesní, přesněji civilní procesní právo, nám poskytuje řadu institutů, jak z lidí dostat peníze, které nám po právu náleží. Samozřejmě je nutné to, aby daná pohledávka za dlužníkem byla založena na právním titulu, tedy nějaké té smlouvě o zápůjčce nebo nějaké ústní dohodě, aby byla skutečně možná uspět u soudu. Pokud se chcete vyhnout placení, tak to raději vzdejte, protože pokud jste alespoň trochu decentní člověk, systém vás jen tak nepustí.
Zkrácené řízení
Podstatou tzv. zkrácených řízení je urychlit civilní proces natolik, aby se české soudy co nejméně zaměstnávaly případy, kde lze vše rozhodnout co nejrychleji. Je zbytečné nařizovat jednání a posílat výzvy, když má věřitel natolik silné právo, že o něm není pochyb, zvláště pak, pokud je má podpořené řadou důkazů. Zkrátka nemůže být pochyb o tom, že by si pohledávku před soudem vycucal z prstu. V takových případech přichází na řadu platební rozkazy, „plaťáky“, které jsou právě využívané k tomu, aby rychle a účinně působili na dlužníka.
Platební rozkaz – co to vlastně je?
Je vydán na návrh. Takovýto návrh musí být odůvodněn tak, aby nebylo pochyby, že je to skutečně opodstatněné, musí mít základní náležitosti (obecné) dle občanského soudního řádu. A to je vše. Potom už záleží jenom na typu platebního rozkazu, který chcete využít
A) Elektronický platební rozkaz je mnohem lepší, neboť je preferován soudy i legislativou. Je zde zmírněn soudní poplatek. Jediné, co je třeba, tak aby byl návrh soudu podán přes e-podatelnu – vy musíte mít platný elektronický podpis a vše budete vyřizovat pomocí on-line formuláře.
B) Platební rozkaz šekový či směnečný = doložíte směnku a máte na 90 % vyhráno.
C) Klasický platební rozkaz = pěkně připojíte důkazy k podání a pošlete soudu.
Takový platební rozkaz, který je schválen soudem, je většinou zaslán dlužníkovi s tím, že se do 15 dnů může k němu vyjádřit, a buďto uznat dluh anebo podat odpor. Odůvodněný odpor okamžitě zruší platební rozkaz a je nařízeno jednání ve věci samé.