Každý potřebujeme ve stáří z něčeho žít – koupit si jídlo, bydlet a třeba si i s vnoučaty zajet na výlet. Vzhledem k tomu, že každý měsíc odevzdáme 25% naší superhrubé mzdy za sociální a zdravotní pojištění, očekáváme od státu jakousi kompenzaci.
Jak to funguje
Kompenzace přichází ve formě důchodu – vyplavovaného na základě počtu odpracovaných let. Ovšem populační stárnutí v České republice způsobilo komplikace v tom ohledu, že stoupl objem vyplácených starobních penzí (v posledních letech i její výše) a úbytek pracovních sil, tedy lidí, kteří by do fondu přispívali svým sociálním pojištěním. Tím vzniká schodek mezi výdaji a příjmy a je do systému potřeba pumpovat peníze z jiných sektorů. To absolutně není udržitelné, již nyní existují předpoklady, že při dosavadním stavu dosáhne poměr vládního dluhu k HDP asi 93%.
Nejde to spravit?
Řešení existuje vskutku několik, ale jako vše – každé má své pro a proti.
1. Zvýšit daně a tím zvýšit proud financí do deficitního fondu.
2. Posunou důchodový věk (zvyšuje se o čtyři měsíce u mužů a o dva měsíce u žen) a omezit tak odchod pracovní síly.
Reforma z roku 2011 obsahuje následující:
· Sjednocení sazby DPH na 20% (kromě pár vyjímek)
· Možnost přejít od státního systému (prvního pilíře) do druhého pilíře, tedy soukromých penzijních fondů a regulace peněžních ústavů poskytující tyto produkty
Kdy nás čeká další reforma je otázkou. Zatím byl vyřčen návrh ze strany ANO ministryní financí Alenou Schillerovou o zvýšení věku pro odchod do penze. S tímto návrhem však nesouhlasí např. Piráti. Existuje však komise pro spravedlivé důchody, kde jsou přednášeny a probírány vlastní návrhy. Doufejme tedy, že brzy něco inovativního vymyslí.
Jak si můžeme pomoct sami
Do té doby si můžeme pomoct tak, že budeme myslet na naši budoucnost a brát inciativu. Nejlépe si otevřít hned několik penzijních fondů a spořit si. Zajistit svůj příjem ve stáří místo toho, abychom bezhlavě spoléhali na stát.