Schodiště bývají obvykle ozdobou domu, současné technologické možnosti jsou již na takové úrovni, že vám vykouzlí v obytném prostoru neuvěřitelné tvarové kreace. U schodišť lze kombinovat dřevo, sklo, kov a beton, schodnice mohou být koncipované jako vřetenové, přímé či lomené, mohou být umístěné v prostoru nebo na okrajích zástavby a vy se pomalu ani nestačíte inspirovat možnostmi, které vám stavební firma nabídne. Rozhodnout se pro jedno jediné řešení je pak obtížné, protože se vám může zdát, že i ta ostatní by stála za úvahu.
Jakmile se vám však podaří interiérové schodiště uvést do provozu, začnete si uvědomovat, že máte doma stavební prvek, který vám poskytne nebývalé pohybové možnosti. Chodit po schodech se zdá být docela všední, a rozhodně ne neobvyklé, ale ne každý dokáže přítomnost schodiště ocenit tak, aby si uvědomil, jaký poklad doma má.
Schody = dobrá nálada – tato rovnice je celkem jasná, pokud se po schodech projdete párkrát sem a tam. Je to ideální pohyb pro zahnání mizerné nálady, pro rozhýbání zlenivělé lymfy a pro rozpohybování hormonů dobré nálady, tzv. endorfinů.
Schodištěm nahradíte i posilovnu, a když budete postupovat systematicky, snadno tu procvičíte svaly lýtek, hýždí i stehen. Nepotřebujete žádné složité mechanismy, naložíte do batohu závaží a budete vycházet schody nahoru a dolů po jednom nebo po dvou, zvedat se na špičky a dosedat na paty, chodit snožmo i rozkročmo, jak vám to umožní vaše fyzická kondice.
Dobrou službu prokážete i chodidlům, mimochodem, víte, že ve světě je tolik lidí s plochou nohou, až je to žalostné? Přitom ploché nohy jsou závažným defektem, který vede k bolestem bederní páteře, k přetěžování kolenních kloubů a kotníků, k nesprávnému držení těla a problémům s trávením a nervové soustavy, což má pak neblahý vliv i na psychiku. Choďte po schodech co nejvíce vyzutí z bot a našlapujte na špičky, abyste svaly chodidel pořádně protáhli a zpevnili jejich příčnou a podélnou klenbu.