Jak se sem dostanete? Letiště tu nemají. Musíte jet z pevninské Kavaly lodí. Plavba netrvá dlouho a stojí opravdu za to. Cestou vás doprovází hejna skřehotajících racků, mámících z turistů jídlo. Není zde mnoho historických památek, ale velice příjemné klima a spousta malých klidných pláží a možnost pěších výšlapů jistě potěší každého návštěvníka. Kam tedy na Thassosu?
• Přístav Limenas. Je zároveň hlavním městem ostrova. Najdete tu krásný polorozpadlý amfiteátr, několik vykopávek a příjemné pláže.
• Pokud se vypravíte na jih po západním břehu, každou chvíli narazíte na nenápadnou malou pláž.
• Rozhodně se zastavte ve vesničce Skala Potamia. Jsou tady kouzelné malé hospůdky a trh s ovocem a zeleninou.
• Dále na jih leží městečko Limenaria, je poměrně rušné, špinavé a pobřežní promenáda není příliš příjemné místo. Číšníci jsou velice vtíraví a soustavně lákají turisty takovým až zoufalým způsobem.
• Pojedete-li dál, narazíte cestou vpravo na kouzelnou pláž se skálami. A o asi kilometr ještě dále, kousek za vyhlídkovým altánem, je nenápadná odbočka vpravo, kde doporučuji zastavit a seběhnout k moři. Je zde naprosto ukrytá nudistická pláž, obklopená rozkvetlými keři a opunciemi.
• Následuje vesnice Potos, malé milé letovisko s klidnou promenádou, kostelem a hospodami, které závodí v cenách gyrosu. Dá se zde velice levně najíst, často je k jídlu i malé pivo zdarma. Také je nedaleko Giola – mořské jezírko, mě tedy moc zajímavé nepřipadalo, ale procházka k němu stála ta to.
• Odsud vede i silnice do hor, k bývalému hlavnímu městečku Theologos. Jezdí sem i několikrát denně autobus. Tento výlet je vhodné završit návštěvou některé restaurace s jehněčími specialitami. Ceny tu mají lidové a výhled naprosto uchvacující.
A kdyby se vám na ostrově zalíbilo, poptejte v Potosu po instalatéru Mirečkovi. Rád vás levně ubytuje a ještě si užijete spoustu legrace. My jsme například navštívili i fotbalové utkání.