Kdo se zajímá o svůj jídelníček, tak zajisté ví, že je potřeba, aby měl všechny hodnoty vyvážené. Zkrátka musí obsahovat důležité živiny, ale i vlákninu, která je nezbytně nutná pro správnou a bezproblémovou funkci zažívacího ústrojí.
Rozpustná vláknina: snižuje hladinu cholesterolu, zpomaluje vyprazdňování žaludku a tím vlastně navozuje delší pocit sytosti, čímž oddaluje i pocit hladu. Dále zpomaluje vstřebávání glukózy do krve a tím skutečně prospívá diabetikům. Tuto vlákninu nalezneme například i v klíčkách. Proto jsou doporučovány při redukční dietě.
Nerozpustná vláknina: I ta je velmi prospěšná pro naše tělo. Jen funguje na jiné bázi, spíš něco podobného jako kartáč, který na sebe nabaluje všechno nepotřebné, co zůstává ve střevech. Tím je krásně pročistí.
Klíčící miska postačí
Můžeme si pořídit misku, která bude vhodná na klíčení semínek, když je drobné osení, z kterého poté vyrostou zelené malé výhonky. Jedná se především o řeřichu, chia nebo lněná semínka. Do misky se dají pěkně rozložit, jedno zrníčko vedle druhého. Je dobré klidně dno vystlat vatou nebo buničinou, kterou velmi dobře namočíme, čímž vytvoříme mokré lůžko, do kterého umístíme semínka. Za tři dny můžeme s úrodou posypat chléb, salát nebo polévku, či jen tak si ozdobit talíř. Jen je třeba kontrolovat vlhkost vaty, abychom náhodou nepřišli o úrodu. Bez závlahy to bohužel nepůjde.
Minerálů je víc, než dost
Velká většina klíčků obsahuje poměrně dostatečné množství vápníku a železa. Také zde nalezneme zinek, který je velký pomocník v boji s nachlazením, podporuje tvorbu bílých krvinek a tím, jak je známo, tak i obranyschopnost. Velký vliv má na pokožku a kvalitu vlasů. Klíčky obsahují dále draslík, který prospěje srdíčku a postará se o rovnováhu tekutin v našem těle. Lidé se obávají toho, že když budou pojídat luštěninové klíčky či výhonky, tak je to bude nadýmat. Tak tady v tomto případě nejsou obavy na místě a z nadýmání nemusí mít nikdo strach. Spíš naopak konzumací dodáme tělu všechno potřebné pro zdravý vývoj a fungování.