Raw strava je způsob stravování, kdy se lidé snaží o co nejmenší a nejšetrnější úpravu potravin. Díky tomu pak v jídle zůstanou zachovány důležité vitamíny, enzymy, minerály a další důležité látky. Naopak své tělo nezatěžujeme různými barvivy, konzervanty či umělými sladily. Jídlo se smí tepelně ohřívat či sušit pouze do 45 stupňů Celsia. Nepatří sem tedy nic vařeného, smaženého, pečeného či grilovaného. Mezi základní jídla patří zejména všechny druhy ovoce a zeleniny. Někteří příznivci raw stravy konzumují i syrové maso, syrová vejce či pijí syrové mléko, tedy nepasterizované. Kromě ovoce a zeleniny sem patří také ořechy, semínka, čočka či fazole.
Výhody raw stravy:
– pročištění těla
– prospívá fyzickému i psychickému zdraví
– obsahuje málo tuků, sodíku a cholesterolu
– naopak obsahuje hodně vlákniny či hořčíku
– zvýšení energie
Nevýhody raw stravy:
– špatná dostupnost raw stravy ve stravovacích zařízeních
– v případě konzumace syrového masa či vajec zvýšení mikrobiálního rizika
– pro mnohé energeticky nevyrovnaná, ochlazující a nedostatečná výživa
– náročnější trávení u oslabených jedinců
V posledních letech se syrová strava velmi rozrostla a stále více lidí jí raw. Restaurace začínají více nabízet tuto stravu nebo vznikají i speciální raw restaurace. Zástupce syrové stravy můžeme najít i mezi slavnými. Ze zahraničních celebrit je to například Pierce Brosnan, Demi Moore či Susan Sarandon. Raw stravě podlehly i některé české celebrity, například Dalibor Gondík či Helena Houdová.
Do raw stravy se nemusíte vrhnout hned, stačí, když zařadíte do své stravy více ovoce a zeleniny, zejména pak tzv. zelených potravin, mezi něž patří zelený ječmen nebo chlorella, ty dodají tělu mnoho živin a zároveň tělo přirozeně čistí a chrání. Zařadit můžeme i tzv. raw dny, tedy dny, kdy budeme jíst pouze syrovou stravu, čímž se nám detoxikuje organismus.