Zánět močového měchýře způsobují bakterie. Projevuje se bolením v podbříšku, bolestivým a častým močením, ale neobvyklé nejsou ani teploty provázené zimnicí, případně nevolnost a bolest zad. Existuje však několik možností, jak se tomuto bolestivému problému snažit přecházet.
Nejdůležitější je dodržování správné hygieny, ale i neprochladnutí. Sezení na studené zemi, setrvání v mokrých plavkách, ale například i trávení času v propoceném oblečení po tělesné aktivitě může být velkým problémem. Všechny tyto věci napomáhají prochladnutí a následným bolestivým obtížím. Základním pravidlem je tedy zůstávat v suchu a relativním teple. Ne vždy však za obtížemi stojí právě prochladnutí.
Velkými pomocníky při prevenci zánětu močových cest jsou také brusinky. Jak samotné, čerstvé (ne ty slazené!), ale i ve formě přírodních džusů, případně tablet, které můžete sehnat v lékárně. Brusinkové tablety přináší výhodu v jasném dávkování. Kromě brusinek je možné využít i pomoci jiných rostlin. Mezi bylinky vhodné k prevenci, či podpůrné léčbě patří také například lichořeřišnice, pampeliška nebo kopřiva a v poslední době velice oblíbený medvědí česnek.
Velmi důležité je také dodržování pitného režimu, díky kterému dochází k vyplavování bakterií, které mohou nepříjemné problémy způsobovat. Tělu však neprospívá doplňování tekutin v podobě kávy, alkoholu nebo slazených, perlivých limonád.
Tyto nápoje močový měchýř naopak dráždí a problémům spíše napomáhají. Stejně tak je vhodné vyhnout se velkému množství cukru, soli. Problémy můžou způsobovat i potraviny smažené.
Ve chvíli, kdy se však problémy již objeví, je nutné navštívit lékaře, který předepíše vhodná antibiotika a poradí ideální doprovodnou léčbu. Většinou v podobě „suchého tepla“, abnormálnějšího přísunu tekutin a klidu. Přesto, že se zámět močových cest může zdát jako poměrně banální problém, jeho zanedbání může vést k chronickým zánětům, ale například i zánětu ledvin a s tímto si rozhodně není dobré zahrávat.